SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF ÇALIŞMALAR

a)      Sosyal ve Kültürel Kurslar;

 

Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların eğitim, kişisel gelişim ve hobi alanlarında gelişimlerini destekleme amacıyla sosyal kültürel kurslara yer verilmektedir.

Kurumumuzda açılan ve devam eden kurslarımız şunlardır:

·         Resim Kursu

·         Türk Halk Oyunları Kursu

·         Bağlama Kursu

·         Satranç Kursu

·         Ebru Kursu

·         Hijyen Eğitimi Kursları

·         Tiyatro - Drama Eğitimi

·         Hukuk Kliniği Kursu

·         İngilizce Kursu

·         Yabancılara Türkçe Kursu

 

 

b)     Konferans ve Seminerler;

 

            Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların, kişisel, sosyal, kültürel, mesleki, ahlaki, ve sağlık yönünden gelişmelerini sağlayıcı, onlara insan haklarına saygıyı, yurt ve ulus sevgisini geliştiren, aile bağlarını güçlendirmeye yönelik konferans ve seminerler verilmektedir. Kurumumuzda her üç ayda üçü dinî-ahlakî içerikli olmak üzere en az altı konferans verilmekte, konferansı verecek akademik kariyer sahibi kurum/kuruluş ve kişiler mümkün oldukça kurum dışından getirilmektedir.

 

 

c)      Bilgi Yarışmaları ve Münazaralar

 

            Bakanlığımızın 27.07.2007 tarihli ve 46/1 No’lu Genelgesine göre kurumumuz hükümlü/tutukluları arasında münazara ve bilgi yarışması yapılmaktadır. Kurumumuzda her ay Değer Dergisi kapsamında ödüllü Bilgi Yarışması ile değişik konularda Münazaralar düzenlenmektedir.

d)     Sinema ve Tiyatro Gösterimi

 

Bakanlığımızın 27.07.2007 tarihli ve 46/1 No’lu Genelgesine göre kurumumuz hükümlü/tutuklularına yönelik her ay bir sinema ve üç ayda bir tiyatro gösterimi yapılmaktadır. Ayrıca merkezi yayın sisteminden Mili Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Teknolojileri Genel Müdürlüğünden temin edilen AÖO ve AÖL ders CD’leri ile eğitim ve iyileştirmeye yönelik CD’ler izlettirilmektedir. 

Kurumumuza dışarıdan gelen Tiyatro Oyunlarının yanı sıra kurumumuz hükümlü/tutuklularından oluşan gruplar tarafından hazırlanan Tiyatro Oyunları da etkinliklerde sergilenmektedir.

 

e)      Tören ve Anma Günleri

 

Belirli gün ve haftalar (İlköğretim Haftası, Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 24 Kasım Öğretmenler Günü, Veremle Savaş Haftası, Kutlu Doğum Haftası,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 14 Şubat Sevgililer Günü, 08 Mart Dünya Kadınlar Günü, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Anneler Günü, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Belge Dağıtım Töreni, Ödül Töreni vs. ) hazırlanan programlarla kutlanmaktadır. Kurumumuzda bulunan yabancı uyruklu hükümlü ve tutuklular için önemli olan Noel ve Paskalya Bayramları da ilçemizde bulunan Kiliselerle ortak düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır. Ayrıca açılan kurslarda vs. başarılı olanlara belgeleri, diğer hükümlü/tutukluları da teşvik etmesi için düzenlenen törenlerle verilmektedir.

 

f)       Konserler

 

Kumrumuzda bulunan hükümlü ve tutukluların moral ve motivasyonunu en üst düzeyde tutabilmek için Bakanlığımız 27.07.2007 tarihli ve 46/1 No’lu Genelgesi gereği her ay bir konser düzenlenmeye çalışılmaktadır. Konserlerde dışarıdan gelen Sanatçılar sahne aldığı gibi kurumumuz hükümlü/tutukluları zaman zaman sahne almaktadır.

g)      Sportif Çalışmalar ve Turnuvalar

 

Kurumumuzda hükümlü ve tutuklulara yönelik spor çalışmaları çok amaçlı kapalı spor salonunda periyodlar halinde düzenlenen programlar çerçevesinde yapılmaktadır. Eğitim dönemleri içerisinde koğuşlar arası Voleybol, hükümlü tutuklular arasında Badminton ve Satranç turnuvaları düzenlenmektedir. Düzenlenen bu turnuvalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler yapılan ödül töreni ile verilmektedir. 

Her koğuşta hükümlü/tutuklulara ait satranç takımları bulunmaktadır. Genelge doğrultusunda koğuşlarda bireysel olarak satranç oynanması için gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır.

2008 yılında Bakanlığımız ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü işbirliğinde Badminton, Basketbol, Satranç, Squash, Dart ve Voleybol sporları dalında personelimiz yapılan eğitimler sonunda II. Kademe Antrenörlüğü Belgesi alarak, hükümlü ve tutuklulara bu sporları tanıtmak ve öğretmek amacıyla Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde kurslar açılmaktadır. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi ve İSMEK tarafından görevlendirilen Beden Eğitimi Öğretmenlerince Jimnastik ve Aerobik kurs ve çalışmaları yapılmaktadır. Açılan bu kursların dışında hükümlü ve tutuklulardan gelen dilekçeler doğrultusunda İdarenin uygun gördüğü zamanlarda belirtilen branşlarda yetkili personel tarafından spor salonumuzda spor yaptırılmaktadır.

 

h)      Sergi

 

Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından gerek bireysel olarak gerekse el sanatları, takı tasarımı, giyim, resim vb. kurslarda öğrendiklerinden üretilen ürünler sergilenmektedir. Kurumumuz hükümlü/tutukluların üretmiş oldukları ürünler Bakırköy Adliyesinde, Bakırköy Özgürlük Meydanında, İSMEK işbirliği ile Eyüp – Feshane’de, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde ve Baro’nun düzenlemiş olduğu sergilere ürün gönderilerek sergilenmektedir.          

 

 

                                   

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu  Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 03.07.2017 ] 
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.